Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za stan od 100.000 nema porijekla novca * Možda podržimo nestranačkog kandidata * DPS tužili zbog duga za spotove * Ekonomsko državljanstvo i za lica sa potjernica * Za stan od 100.000 nema porijekla novca * Sergejeva himna ljubavi * „Palata” spoj domaćih i orijentalnih ukusa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-10-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zoran Đurišić, bivši direktor Montenegroerla:
– Nijesam ti ja u „mercedesa” 10-20 kilometara prešao. Evo, ako ti je lakše, nijesam ga uopšte vozio.

Vic Dana :)

Šta narkoman radi ispod jelke!
Čeka paketić!

Dolazi alkoholičar Pera da izjavi saučešće udovici njegovog prijatelja Žike pred cijelom rodbinom.
Ona onako ucviljeno reče:
- Ode, šta ćeš moj Pero.
A on će:
- Malo pivo.

-Pričaju čovjek bez ruku i slijepac.
-Kaže njemu čovjek bez ruku: ,,Nemoj da ti opalim šamarčinu’’!
-Odgovara slijepac: ,,Ajd baš da vidim’’.

Pita plavuša lika u baru:
• A, čime se ti baviš?
• Ja sam ti kontrolor leta! odgovara lik.
• Baš te briga, sad je zima, ne moraš ništa da radiš.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Lov i ribolov - datum: 2017-10-07 VRSTA KOJA SE NAJČEŠĆE LOVI I NAJBRŽE PRILAGOĐAVA Skobalj - riba 21. vijeka
Dan - novi portal
Skobalj (Chondrostoma nasus) je riba koja uz salmonidne ribe: lipljena, pastrmku i mladicu, kao i šarana - krapa u jezeru, predstavlja u ribolovačkom smislu najznačajniju ribu crnogorskog slatkovodnog ribolova. Nazvana ,,ribom 21. vijeka”, zbog prilagodljivosti i načina opstanka, sigurno spada u ribe koje se najčešće love na našim prostorima. Ovu ribu možemo naći u gotovo čitavoj Evropi, a ima je i u Aziji. Kod nas, u Crnoj Gori, obitava u vodama Crnomorskog sliva, a najviše je prisutan u Limu i Drini. Skobalj je poznat i pod lokalnim nazivima škobalj, šljivar, podust...
Najčešće stanište ove ribe su šljunkoviti tereni sa nešto bržom vodom, mada ga ima i na mirnijim vodama. Hrani se prvenstveno algama i sitnijim organizmima koje može pronaći u mulju. Prilikom odabira terena za ribolov na ovu ribu, treba davati prednost mjestima gdje se mogu pronaći klen, plotica i mrena jer se i skobalj nalazi u blizini, sa napomenom da pri mutnjikavoj vodi prilazi bliže obali, a na bistrim vodama je najčešće u matici rijeke. Prilikom ribolova na skobolja treba imati u vidu da se on kreće kroz različite slojeve vode u zavisnosti kako se kreće jato uzvodno ili nizvodno. Mamci koji se nude skobalju su u skladu sa onim čime se trenutno hrani, a to su najčešće hljeb ili trava  (alge lat.cladophora glomerata).
Hljeb se za lov skobalja pokazao kao veoma zahvalan i učinkovit mamac. Najčešće se koristi domaći hljeb, ali ima i specijalnih vrsta koje se podjednako uspješno koriste. Najveći broj ribolovaca na skobalja hljeb kupljen u marketima umotava u vlažnu krpu i ostavlja da stoji neko vrijeme jer je tek nakon toga ova smjesa upotrebljiva kao dobar mamac za pecanje. Što se tiče domaćeg hljeba, njega je potrebno čuvati u najlonskoj kesi jer se brzo suši.
U periodu kada neće da grize, odnosno kada lošije ,,radi”, ribolovci - skobaljaši pokušavaju privući jato da se u što dužem periodu zadrži na jednom istom mjestu. Za takve situacije koristi se, na primjer, vreća izbušena na par mjesta u koju se stavi veća količina hljeba dobro pričvršćena da je talasi rijeke ne odnesu sa mjesta na koje mislimo da privučemo skobalja, a mjesto obilježimo plastičnom bocom. Ukoliko se primama za skobalja baca sa ciljem da se zadrži jato, to ne bi trebalo činiti na način da ona pada direktno na mesto gdje mislimo da se jato nalazi. Ribe se uplaše i pobjegnu, zato prihranu treba bacati nekoliko metara uzvodnije od jata.
Vrsta i dužina štapova za ribolov na skobalja zavisi od vode do vode, ali naravno i od tehnike kojom pokušavamo da ,,prevarimo” ovu ribu. Za plovkarenje sa mašinicom su štapovi nešto kraće dužine od onih bez mašinice, dok se mušičarskom tehnikom mogu koristiti oni srednjih veličina. Za ribolov skobalja tokom ljetnjeg perioda postoji više mogućnosti, a razlog su česte promjene vodostaja, zbog čega se mijenja i ponašanje ove ribe. Većinu vremena će se skobalj zadržavati bliže matice rijeke ili čak u njoj. Izbor mamaca koji se koristi prilikom ribolova jeste količina trave u samoj rijeci, ako je ona veća od uobičajnog nju valja koristiti za ribolov. Ljeti su najbolji termini rano jutro i kasno popodne. I zimi se skobalj takođe uspješno može loviti, ali za razliku od ljeta iskuljučivo ga treba ,,tražiti na hljeb”. Za ribolov se podjednako mogu koristiti i mirniji i brži dijelovi rijeka, s tim da se na mirnijim koristi malo lakši pribor, odnosno plovci sa manjom nosivošću. Na kraju, treba napomenuti sve češće ulove skobalja koje ostvaruju ribolovci mušičarskom tehnikom nimfarenjem, pa se i vještačke imitacije nimfi mogu svrstati u dobre mamce za ribolov na skobalja u svim vremenskim periodima tokom godine.S.B.M.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"